fbpx

İnguinal Herni

Semptom vermeyen fıtıklar bir süre takip edilebilir, ancak büyümüş ,ağrılı semptoma yol açan fıtıklar ameliyat edilmelidir.

Ameliyat 2 şekilde yapılır.

Açık Fıtık Ameliyatı: Zaman içerisinde ameliyat yöntemleri değişikliğe uğramıştır. Eskiden yapılan ameliyatlarda  tekrarlama oranları ve ameliyat sonrası ağrı şikayetleri oldukça yüksek olduğu için günümüzde meshli ameliyatlar yapılmaktadır. (tension free-gerilimsiz ameliyatlar)

Laparoskopik fıtık ameliyatı :

Boyu 0,5 cm ile 1 cm arasında değişen  küçük kesiler yapılarak  , uzun ince aletlerle, fıtığın karın duvarının arkasından tamir edilmesidir. Genel anestezi altında  yapılır. Laparoskopik fıtık tamiri yama (mesh) ile yapılır. Bu yama karın duvarının en iç tabakası olan karın zarının üst kısmına  konulur. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı 2 yöntemle yapılabilir. TEP(Total Extraperitoneal) veya TAPP(Transabdominal Preperitoneal). Bu yöntemlerin birincisinde karın içine girmeden ikincisinde karın içersine girerek yama konulur.

Yamalarda zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır.  3 boyutlu yamalarla geliştirilmiş  bu yamalar alana tam olarak oturduklarından yamanın kemiğe tespiti gerekmez. Böylelikle   ameliyat sonrası ağrı oldukça azdır.