fbpx

Revizyon Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Revizyon Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Revizyon Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Günümüzde vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastalarda obezite ile mücadelede en etkili tedavi yöntemi obezite cerrahisidir. Obezite cerrahisinde temel amaç kilo vermenin yanı sıra kişinin sağlıklı yeme alışkanlıklarını edinerek kaliteli ve sağlıklı bir hayata adım atmasına yardımcı olmaktır.

Obezite ameliyatı sonrasında maalesef bu alışkanlığı kazanamayan hastalar ilerleyen aylarda eski kilolarına tekrar dönmeseler bile bir miktar tekrar kilo alabilmektedir.

Revizyon cerrahisi, daha önce ameliyat olmuş ve sonraki süreçte hastaya veya ameliyata bağlı teknik problemlerden ötürü olması gerektiği gibi sonuç alınamayan durumlarda yapılan cerrahiye verilen genel bir isimdir. Şu an bize başvuran hastalar arasında da revizyon cerrahisi en çok mide kelepçesi ameliyatlarında yapılmakta ve kilo vermede daha başarılı sonuçları olan  cerrahi yöntemlere çevrilmektedir. Bu yüzden günümüzde kilo vermede düşük başarı oranlarından dolayı mide kelepçesi yani gastrik band ameliyatları artık yapılmamaktadır.

En çok yapılan ameliyatların başında gelen tüp mide ameliyatında revizyon cerrahisi hangi durumlarda uygulanır ?

Tüp mide ameliyatı olup bir buçuk sene geçmesine rağmen sağlıklı beslenme ile ilgili alışkanlıkların oturtulamadığı yeterli kilo verimini sağlayamayan hastalarda veya bir miktar kilo verip verdiği kiloların bir kısmını geri alan kişilerde revizyon cerrahisi yapılabilmektedir.

Revizyon cerrahisi tek tip bir ameliyat değildir. Birçok ameliyat tekniğini içermektedir. Hangi ameliyat tekniğinin hastalarda daha uygun olduğunu değerlendirmek için hastaları çok ayrıntılı değerlendirmeden ve analizden geçirmek gerekir.

Gastrik band ameliyatı olmuş hastalar tüp mide ameliyatı veya gastrik bypass ameliyatına ;

Tüp mide ameliyatı geçirmiş hastalar tekrar Re-sleeve veya gastrik bypass ameliyatına;

Gastrik Bypass ameliyatı geçirmiş hastalar ise Rouxny gastrik bypass veya duodenal Switch tarzı bir ameliyata revize edilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir