: 0505 087 26 78

Revizyon cerrahisi hangi durumlarda uygulanır!

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir. İkincil olarak uygulanan bu işlemlerin tamamına revizyon cerrahisi denir. Revizyon cerrahisi nin tüm obezite cerrahı illeri arasındaki oranı yaklaşık %10-15 civarındadır ve bu oran giderek artmaktadır
Revizyon cerrahisi Hangi Hastalara Uygulanır?
Daha önce herhangi bir yöntemle obezite cerrahisi uygulanıp tekrar kilo alan ya da yeterli miktarda kilo veremeyen bütün hastalara uygulanabilir.

Obezite cerrahisi olup ameliyat sonrası ilk 1,5 sene boyunca fazla kilosunun yüzde 50’sinden fazlasını veremeyen kişilerde revizyon cerrahisi gündeme gelebilir, bir hastada revizyon cerrahisi kararı almadan önce öncelik ek olan hastalar çok ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve yapılacak tedavi ona göre planlanmalı çünküsü revizyon cerrahisi tek tip bir cerrahi değildir, her hastaya uygulanacak yöntem farklıdır. Dolayısıyla her yöntem her hastaya uygulanamaz.

Maddeler halinde tekrar sıralayacak olursak revizyon cerrahisi

1. Geri Kilo Alımı
2. Darlık, Yutma Güçlüğü
3. Reflü (Yemek Borusu ve Ağıza Acı Mide Suyu Gelmesi)
gibi durumlarda Uygulanabiliyor.