fbpx
Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Merak Edilenler

Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Merak Edilenler

Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Merak Edilenler

Tüp mide ameliyatı için uygun kriterlere sahipsiniz doktorunuzla konuştunuz ameliyat için uygun olduğunuzu söyledi hazırsınız peki ameliyat öncesinde nelere dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle ameliyat da neler yapılıyor kullanılan malzemeler tek kullanımlık malzemeler mi yoksa birçok defa kullanılıyor mu ve ameliyat sonrasında beni ne bekliyor. Bu sorular hakkında doktorunuzla aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde ayrıntılı bir şekilde konuşmak oldukça önemli aklınızdaki tüm soruları cevapladınız ameliyata hazırsınız ameliyatın hangi hastanede yapılacağı hastanenin yoğun bakım şartlarının yeterli olup olmadığı ameliyathanesinin teknik donanımının yeterli olup olmadığı da yine tüp mide ameliyatı olacak hastaların araştırılması gereken konulardandır.

Tüp Mide Ameliyatı öncesinde kullandığınız ilaçları ayrıntılı bir şekilde doktorunuza iletmeniz kesilmesi gereken ilaçlar varsa eğer özellikle kan sulandırıcı ilaçların bir hafta öncesinden kesilmesi gerekmekte ve yerine ameliyata engel olmayacak şekilde başka ilaçların eklenmesi gerekebilmektedir. Yine çok aşırı yüksek vücut kitle indeksi olan kişilerde ameliyattan 1 hafta önce uygulaması gereken özel beslenme planları hastalara verilebilmektedir. Süper obez sınıfında olmayan karaciğer yağlanması ileri safhada olmayan kişilerde genellikle özel diyetler uygulanmamaktadır sadece ameliyattan önce 2 gün süreyle dikkat etmesi gereken özel bir beslenme planı hastalara sunulmaktadır. Tüp Mide Ameliyatından önce hastalarda ameliyatta engel bir durum olup olmadığına ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli herhangi bir metabolik hastalığı var mı ? Kardiyak ve dahiliye açıdan Ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar nedir yine ameliyat sonrasında hastaların kilo verme sürecinde mental durumunun değerlendirilmesi de önemli hususlardandır.

Ayrıca mide sağlığının değerlendirmesi açısından gastroskopi tüm hastalara ameliyat öncesinde yapılmakta karaciğer ve safra kesesindeki anormal durumları ortaya koymak için de ultrasonografisi ile karın içerisinde görüntüleme yapılmaktadır. Görüntüleme neticesinde safra kesesi taş veya çamur gibi bir durumla karşılaşılırsa eğer eş zamanlı olarak safra kesesi ameliyatı da hastalara yapılabilmektedir. Bundan dolayı tüp mide ameliyatı öncesinde ki check up hazırlık süreci eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi ameliyat sonrasında sorun yaşamamak adına oldukça önemlidir. Tüm bu yapılan hazırlık sürecinde herhangi bir olumsuzluk görülmeyen hastalarımız ameliyat olacağı günden 1 gün önce ameliyat esnasında ve sonrasında trombüs pıhtı oluşmaması için profilaksi yapılmaktadır. Tüm bunlar hastalarımızın Ameliyat sırasında ve sonrasında sorun yaşamaması adına güvenlik için yapılmaktadır. Artık hazırsınız doktorunuzun ve diyetisyenizin kontrolünde fazla kilolarınızdan kurtulacağını güzel günlerin hayali için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir