fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaç Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kaç kilo verebilirim? Bariatrik cerrahi ameliyatlar sonrasında ne kadar kilo verebilirim? Özellikle ilk aylarda kaybedilecek kilolar çok merak edilen ve sık sorulan sorulardan bir tanesi dir. Sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber verilecek kilo miktarını hastanın ameliyat öncesinde ki başlangıç kilosu veya yağ oranlarıyla ilişkilendirmek gerekiyor.

Bariatrik cerrahi ameliyatlar sonrasında ilk ay kilo verme oranlarının en yüksek olduğu aydır. Ameliyat sonrasında ilk ay mevcut kilomuzu yüzde 10-15 kadarını verebilmemiz mümkündür. Bu da 120 kilo olan bir kişi için yaklaşık 15-20 civarında yapar. Tabii ki bu oranları yakalamak için doktor tarafından belirlenen beslenme planı ve yaşam standartlarına uymak son derece önemlidir. Daha sonraki aylarda bariatrik cerrahi geçiren hastalarda kilo verme oranları azalacaktır. 2 ayda hastaların vermesini öngördüğümüz kilo miktarı, o anki mevcut kilosunun yaklaşık %8-10’u kadardır sonraki aylarda ise hastaların vereceği kilo oranları azalmayı devam eder. Özellikle 2 ay geçtikten sonra hastaların beslenme planına ve yaşam standartlarına dikkat etmesinin yanı sıra günlük aktivitelerini de planlamaları, haftanın en az üç günü spor ve egzersiz yapmaları hastaların sağlıklı kilo vermeleri açısından oldukça önem arz eder.

Önemli hususlardan bir tanesi de bariatrik cerrahi geçiren hastaların kontrollerini ve takiplerini ihmal etmemeleri gerekliliğidir. Çünkü hastanın verdiği kilo miktarının yanı sıra kiloyu nereden kaybettiği de önemli. Kas kaybı ve sıvı kaybı yaşamamak adına ameliyat olan hastaların doktoru ve Diyetisyene tarafından sıkı bir şekilde takip edilmesi sağlıklı kilo verme anlamında çok önemlidir. Bariatrik cerrahi geçiren hastalar fazla kilolarını ameliyat sonrasında ilk bir buçuk yıl boyunca verebilmekte bir buçuk yıl geçtikten sonra ise kilo verme süreci genellikle durmaktadır. Bu süre zarfında ideal kilosuna ulaşan hastalarda ulaştığı ideal kilosunu koruma anlamında dikkat etmesi gereken en önemli durum bu süre zarfında kazandığı sağlıklı beslenme alışkanlığını devam ettirebilmesidir.

Bunu devam ettirebilen hastalarımız verdiği kiloları koruma konusunda daha başarılı olmaktadır. Son olarak yine çok sorulan sorulardan bir tanesi tüp mide ameliyatı ile toplam ne kadar kilo kaybedebilirim sorusunun cevabı ise bu ameliyatı olan kişiler fazla kilolarından en az yüzde seksenini verebilmektedir. Yazının başında da ifade ettiğim gibi kilo verme durumu dinamik bir süreç içerisinde gerçekleştiği için geçici duraklamalar görülebilmekte veya yavaşlama olabilmekte ancak kısa bir süre geçtikten sonra yine kiloda düşüşler devam etmektedir. Bu tamamen normal bir durumdur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir