: 0505 087 26 78

Hangi Ameliyat Tekniği Benim İçin Daha Uygun ( Tüp Mide Ameliyatı mı yoksa Gastrik Bypass mı? )

 

 

Bariatrik cerrahi planladığımız hastalarımızdan sıklıkla duymaya alıştığımızın soruların başında bu soru gelmektedir. Bugün Türkiye’de ve tüm Dünyada en sık yapılan Obezite ameliyatı tekniği Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatıdır. Bundan yaklaşık 10 sene önce dünyada  obezite ameliyatı denince ilk akla gelen ve  Bariatrik Cerrahi ameliyatları arasında Gastrik Bypass ameliyatı ilk sırada yapılan, daha popüler bir ameliyat tekniğiydi. Fakat günümüzde erken ve uzun dönemde etkileri ve tatmin edici başarı oranları ve komplikasyon oranları gözönününe alınarak Tüp Mide ameliyatı ilk sırada tercih edilmeye başladı.

Peki Gastrik Bypass ameliyatını hangi durumlarda yapmak gerekiyor?

Öncelikle ameliyat planladığımız  hastalarımızı çok ayrıntılı bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Hastanın Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ilk baktığımız parametrelerin başında gelmektedir. VKİ ve kilo oranları olması gereken değerden yüksek olan kişilerde daha fazla kilo verdirici özelliğinden dolayı Gastrik Bypass ameliyatını daha fazla tercih edebiliyoruz. Ancak tek başına VKİ, ameliyat tekniğini belirlemede yeterli değildir. Günümüzde VKİ ile beraber hastaları bütünsel bir yaklaşım ile değerlendiriyoruz. Burada baktığımız parametrelerde, hastaların yeme-içme alışkanlıkları, şeker, çikolata, tatlı düşkünlüğü alışkanlığının olup olmaması, duygusal yeme bozukluğunun olup olmaması gibi durumları inceliyoruz. Tüm bunları beraber değerlendirdikten sonra hastaların kiloya bağlı gelişen metabolik hastalıklarını da göz önüne almamız gerekiyor.

Metabolik hastalıklar obeziteye bağlı olarak gelişebilmektedir. Metabolik hastalıkların başında Diyabet, Hipertansiyon, Karaciğer yağlanması, Dislipidemi, eklemlerde problemler uyku apnesi sendromu ve doğurganlık ile ilgili hormon bozuklukları gibi birçok hastalık gelmektedir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi Tüp Mide ameliyatı mı yoksa Gastrik Bypass ameliyatını mı seçeceğimiz konusunda bu gelişen hastalıkların şiddetini ve derecesini de ortaya koymamız gerekiyor. Bu nedenden dolayı ameliyat edeceğimiz hastalarımıza ameliyattan önce 1-2 gün ayrıntılı check-up analizleri yapmaktayız. Bu analizler doğrultusunda ve beslenme alışkanlıklarını da göz önüne aldıktan sonra hastada başarı sağlayan, uzun dönemde kalıcı ve etkili kilo vermeyi ve obezite hastalığını tedavi etmekte en yüksek başarı sağlayan ameliyat tekniğine karar vermekteyiz.

Sonuç olarak tek başına vücut kitle indeksine bakarak ameliyat tekniğe karar vermiyoruz, kiloya bağlı gelişmiş olan metabolik hastalıklar ve hastaların yeme içme alışkanlıklarını gözönüne alarak uygun ameliyat tekniğine karar veriyoruz.