Kasık Fıtığı

Anasayfa > GENEL CERRAHİ

Herhangi bir doktor bulun ve randevu alın

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni)

Semptom vermeyen fıtıklar bir süre takip edilebilir, ancak büyümüş, ağrılı semptoma yol açan fıtıklar ameliyat edilmelidir.

Ameliyat 2 şekilde yapılır.

 

Açık Fıtık Ameliyatı

 Zaman içerisinde ameliyat yöntemleri değişikliğe uğramıştır. Eskiden yapılan ameliyatlarda tekrarlama oranları ve ameliyat sonrası ağrı şikayetleri oldukça yüksek olduğu için günümüzde meshli ameliyatlar yapılmaktadır. (gerilimsiz ameliyatlar)

 

Laparoskopik fıtık ameliyatı

Boyu 0,5 cm ile 1 cm arasında değişen küçük kesiler yapılarak, uzun ince aletlerle, fıtığın karın duvarının arkasından tamir edilmesidir. Genel anestezi altında yapılır. Laparoskopik fıtık tamiri yama (mesh) ile yapılır. Bu yama karın duvarının en iç tabakası olan karın zarının üst kısmına konulur. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı 2 yöntemle yapılabilir. TEP (Total Extraperitoneal) veya TAPP (TransabdominalPreperitoneal). Bu yöntemlerin birincisinde karın içine girmeden ikincisinde karın içersine girerek yama konulur.

Yamalarda zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır.  3 boyutlu yamalarla geliştirilmiş bu yamalar alana tam olarak oturduklarından yamanın kemiğe tespiti gerekmez. Böylelikle ameliyat sonrası ağrı oldukça azalır.

Vücut Kitle indeksi