Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa > SSS

Son yıllarda gerçekleşen teknolojik devrimler bariatrik operasyonları son derece etkili bir tedavi yöntemi haline getirmiştir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan; bununla birlikte şeker, kalp rahatsızlıkları, uyku apnesi, hipertansiyon, kolesterol ve eklem problemleri gibi ek hastalıklar yaşayan kişiler için oldukça etkili ameliyatlardır.

Bariatrik ameliyatlar, 18-65 yaş aralığında ve ameliyat için gerekli şartları sağlayan herkese yapılabilir.

Tüp mide ameliyatı midenin boyutunu küçülten ve yiyeceklerin sindirim sisteminde daha hızlı hareket etmesine neden olan bir kilo verme ameliyatı türüdür. İşlem karında küçük bir kesi yapılarak ve midenin bir kısmı çıkarılarak gerçekleştirilir. Cerrah daha sonra midenin büyük bir bölümünü çıkarır ve sadece muz şeklinde küçük bir bölüm bırakır. Bu, midenin boyutunu küçülterek daha az yiyecek tutabilmesini sağlar ve bu da insanların yemek yedikten sonra daha çabuk doymalarına yardımcı olur.

Tüp mide ameliyatı, midenin boyutunu kısıtlamak için yapılan bir obezite ameliyatı şeklidir. İşlem laparoskopik olarak yapılır ve bir saatten kısa sürede yapılabilir. Ameliyat ayrıca yiyecek alımını kısıtladığı için kilo vermeye de yardımcı olur. Prosedür ilk olarak 1980'lerde geliştirildi ve o zamandan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu prosedürün gıda alımını kısıtlayarak, açlık seviyelerini azaltarak ve metabolizmayı geliştirerek kilo kaybına yol açtığı bulunmuştur.

Bu ameliyat midenin boyutunu küçülten bir kilo verme işlemidir. Riskler ve faydalar kişiye bağlıdır. Riskler şunları içerir: - Enfeksiyon riski - Kanama riski - Ülser riski - Safra taşı ve pankreatit riskinde artış - Ameliyat sırasında anestezi veya ameliyat sırasında kullanılan diğer ilaçlar ile ilgili komplikasyonlar. Faydaları: - Hızlı kilo kaybı (bir yılda %50'ye kadar) - Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kanser ve felç için daha düşük risk faktörleri

Tüp mide ameliyatı, aşırı kilolu veya obez olan ve vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha fazla olan kişiler için bir seçenektir. İşlem için en uygun adaylar, diğer yöntemlerle kilo veremeyen ve yüksek tansiyon, diyabet, uyku apnesi ve eklem ağrıları gibi obeziteye bağlı sağlık sorunları yaşayan kişilerdir. Bir kişi aşağıdaki durumlarda bu ameliyat için aday olabilir: - 40 veya daha fazla BMI'ye sahip olmak -Obeziteye bağlı sağlık sorunları yaşıyorsanız -Başka yöntemlerle kilo vermeyi denemiş ancak başarılı olamamış Tüp mide ameliyatı için en iyi adaylar, kilo vermek isteyen ve BMI'si 40 veya daha fazla olan kişilerdir. Bu prosedürden geçerek, hızlı bir şekilde çok miktarda kilo verebilir ve BMI'larını 30'un altına düşürme potansiyeline sahip olabilirsiniz.

Hemen! Hastanedeyken kolay, kısa yürüyüşler yapacaksınız. Parola: YAVAŞÇA BAŞLAMAK. Vücudunuzu ve cerrahınızı dinleyin. Ağırlık kaldırıyor veya spor yapıyorsanız, ilk ay "hafif aktivitelerde" kalın.

Ameliyattan sonra çoğu hasta bir veya iki hafta içinde işine döner.

Hayır. Az sayıda hasta kilolarını geri alabilir, ancak büyük çoğunluğu önemli ölçüde kilo verir ve bunu uzak tutar. Hastaların %95'inden fazlası kilo kaybı için ameliyattan sonra ekstra vücut ağırlıklarının yarısını veya daha fazlasını başarıyla kaybedecektir. Ameliyatsız kilo vermeye çalışan hastalar ortalama olarak çok az kilo verebilir ve uzun vadede kilo alabilirler.
Vücut Kitle indeksi