Laparoskopi

Anasayfa > GENEL CERRAHİ

Herhangi bir doktor bulun ve randevu alın

Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi, genel anestezi altında göbek deliğinden ince bir kameranın yardımıyla karın içi organların görüntülenmesi prensibine dayanan bir işlemdir. Görüntüleme sırasında karında açılan milimetrelik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi de mümkündür. Mide, safra kesesi, KC, dalak, pankreas  ince ve kalın bağırsak ameliyatları, kasık fıtığı ve karın ön duvarındaki fıtıklar laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Halk arasında kapalı, kansız ve bıçaksız ameliyat olarak da bilinen laparoskopi, 1980’li yıllardan itibaren tıp alanında tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

 

Teknolojinin de ilerlemesiyle gelişen laparoskopik cerrahi, günümüzde oldukça güvenli bir seçenektir. Laparoskopik cerrahinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Hastanede daha kısa yatış süresi. (Açık ameliyata göre laparoskopik cerrahi sonucu taburcu olma süreci çok daha hızlıdır)
  2. Milimetrik delikler ile karına girildiği için daha estetik bir görünüm.
  3. Ameliyat sonrası daha az ağrı.
  4. Enfeksiyon, yapışıklıklar gibi komplikasyonların daha nadir görülmesi.
  5. Postoperatif iyileşme, günlük aktiviteye geri dönmenin daha hızlı gerçekleşmesi. Dolayısı ile işe erken dönebilmenin verdiği ekonomik kazanç.

 

Tüm avantajlar göz önüne alınınca, laparoskopik cerrahi günümüzde sıkça tercih edilen yüz güldürücü bir yöntem haline gelmiştir.

Vücut Kitle indeksi