fbpx

Mide balonu uygulaması tekrar edilebilir mi ?

Mide balonu uygulaması tekrar edilebilir mi ?

Mide balonu uygulaması tekrar edilebilir mi ?

Mide balonu uygulaması işlemi ameliyatsız yapılmaktadır. Günübirlik yapılan bir işlem olan mide balonu uygulaması, normal yaşantınıza çok hızlı bir şekilde dönüş sağladığınız kilo vermeye yardımcı bir zayıflama yöntemidir. Mide balonu uygulaması, mide hacminizi küçülterek kısıtlayıcı etkisinden faydalanılarak, diyetisyeniniz tarafından verilecek olan sağlıklı beslenmek planına daha rahat ve konforlu bir şekilde uymanıza yardımcı olur. Diğer bir etkisi ise balon takılan hastalarda mideye giren gıdaların ince bağırsağa geçişi daha yavaş olacağından dolayı hastalar uzun süre tok hissederler ve yine balon mide içerisinde yer kapladığından dolayı hastaların iştahında azalmalar görülür. Böylelikle Uygulama yapılan hastalarda ani açlık krizlerinin ve sık yemek yeme isteğinin önüne geçilmiş olunur.

Mide balonu uygulaması işleminde hedeflediğimiz en önemli unsur kilo almanıza neden olan yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kurtulup sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesidir. Çünkü size verilen beslenme planı ile zaten kilo vermeniz kaçınılmazdır. Önemli olan şey verdiğiniz kilo ile beraber tekrar kiloyu geri almamak ve sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmanızdır.

Mide balonu uygulaması yapılan hastaların merak ettiği konulardan bir tanesi de mide içerisinde balon bulunduğu süre boyunca yeterli kilo verilememesi ideal kilosuna ulaşamaması durumunda ikinci balon uygulaması yapılabilir mi sorusudur. Örnek verecek olursak vermesi gereken 25 kilogram civarında fazla kilosu olan balon uygulaması ile bunun 15  kilosunu kaybeden bir hasta düşünelim. İdeal kilosuna ulaşması için 10 kilogram daha zayıflaması gereken hasta için ilk balon uygulaması yapıldıktan sonra 2. balon uygulaması geride kalan kilolarını vermesinde yardımcı olabilir. Ancak ikincil balon uygulamasının ilk balon çıkartıldıktan en az 1 hafta sonra tekrar uygulanması gerekmektedir. Bunun sebebi ; ilk balon uygulaması sırasında mide içerisindeki mevcut balona bağlı lokal  etkilerin normal eski haline dönebilmesi için bir süre beklenilmesi gereksinimidir. Ancak bekleme süresi dolduktan sonra ikinci defa balon uygulaması yapılması daha sağlıklı olacaktır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir