Mide Botoksu

Anasayfa > OBEZİTE

Herhangi bir doktor bulun ve randevu alın

Mide Botoksu

Mide Botoksu

Mide Botoksu Uygulaması Nedir?

Obezite cerrahisinde son yıllarda oldukça yaygın olarak gerçekleşen mide botoksu uygulaması, midenin fundus bölümüne endoskopi iğnesi yapılması suretiyle yapılır. Botoks, midenin çizgili kaslarına etki eder ve kasların kasılmasını bloke eder. Mide botoksu uygulaması mide sindiriminin yavaşlamasına, dolayısıyla yemeklerin sindiriminin yavaşlamasına ve buna bağlı olarak doygunluk süresinin daha uzun olmasına olanak tanır.

Midenin iştah merkezi olan fundus bölümüne enjekte edilen botoks, bu alanda salgılanan Ghrelin hormonuna blokaj uygular ve işlemden sonra iştah kontrolünü sağlamak oldukça kolay bir hal alır.

Kısacası mide botoksu uygulaması sayesinde kişinin iştahı azalır ve daha uzun bir tokluk hissine erişir.

 

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu uygulaması, endoskopi ünitesinde hafif sedasyon altında (yarı uyur halde), herhangi bir ağrı hissedilmeden uygulanmaktadır. Bireylere uygulanan botoks miktarı 500-1000 IU arasında değişmekte olup, işlem yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. Mide botoksu uygulaması sonrasında hasta serviste 1,5-2 saatlik bir gözetim altında tutulur.

 

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Mide botoksu uygulaması daha önce kilo verme girişimlerinde bulunmuş fakat sonuca ulaşamamış, vücut kitle indeksi 25 kg/m2 ve üzeri olan hafif kilolu kişilere ve obez kategorisinde bulunan ancak cerrahi bir işlem tercih etmeyen bireylere uygulanmaktadır. Gastrit, ülser vb. gibi mide hastalıkları olan kişilere de mide botoksu işlemi uygulanabilir.

Vücut Kitle indeksi