: 0505 087 26 78

Obezite cerrahisi geçiren kişiler ne zaman oruç tutabilir?

Ramazan ayı yaklaşıyor obezite ameliyatı olan kişilerin en çok merak ettiği konu oruç tutabilir miyim sorusuna açıklık getirmek istedik.

Obezite cerrahisi sonrası  beslenme oldukça  hassas  bir konu  özellikle ameliyattan sonra ilk 1 sene yediklerimize içtiklerimize de çok dikkat etmemiz gerekiyor. Günlük sıvı miktarını ve besinlerin içerisindeki Protein karbonhidrat yağ oranlarını çok dengeli bir şekilde ayarlamak gerekiyor

Tüp mide ameliyatı ile birlikte bir öğünde tüketilen besin miktarlarında ciddi azalmalar olmaktadır. İlk 3-4 aylık periyotta hastalarımızın bazıları su içerken bile zorlanabilmektedirler, Bu durumlar göz önüne alındığı zaman ilk 1 sene içerisinde oruç tutulmasını önermiyoruz. 1 sene sonrasında ise diyetisyeninize veya doktorunuza danışarak oruç tutmanız sizler için çok daha yararlı olacaktır. Çünkü tüp mide ameliyatı sonrasında her kişinin porsiyonlarındaki artış farklılıklar gösterebilmektedir. 1 sene sonrasında bile porsiyonlar hala küçük ise oruç tutmayı ertelemeniz çok daha doğru bir davranış olacaktır. Tüp mide ameliyatı

Tüp mide ameliyatı olmuş bireylerin 3-4 saatte bir öğünlerinin olması yeterli besin alımı ve su tüketimi için çok önemlidir. Oruç tutarken bütün gün susuz ve yemeksiz geçeceğinden dolayı yeterli besin alamama veya susuz kalma gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Özellikle yaz aylarındaki oruçlarda yemek ve su içmek için sahip olunan zaman çok kısa olduğundan dolayı, bu aylardaki besin ve su tüketimimize daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Uzun süre aç kalmakla birlikte açlık hissiyatı ortaya çıkacaktır. Bu açlık hissiyatı ile birlikte kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz.