: 0505 087 26 78

Obezite cerrahisinin riskleri

Son yıllarda obezite cerrahisi üzerinde hasta değerlendirme, ameliyat ve ameliyat sonrası izlem açısında çok büyük gelişmeler olmuştur ancak tüm bu gelişmelere rağmen ameliyat risklerinde ölüm oranları sıfıra indirilememiştir. Bu ameliyatlar sonrasında erken dönemde ölüm görülme oranı yüzde 0.1-0.5 oranında bildirilmektedir. Erkek cinsiyet, VKİ yüksekliği ve ameliyat öncesi var olan solunum yetmezliği riski arttıran en önemli nedenlerdendir. Pulmoner emboli, anastomoz kaçağı ve miyokard infarktüsü en sık karşılaşılan ölüm nedenleridir.

Ameliyat kesilerinde komplikasyon yüzde 25’e varan oranlarda görülmektedir. Sleeve Gastrektomi ve Gastrik Bypass ameliyatları sonrası midenin rekanalize olması ve mide çıkış darlığı tanımlanmış diğer komplikasyonlardır. Cerrahi sonrası hızlı kilo verilmesine bağlı safra kesesi taşı oluşumu yüzde 50’ye varan yüksek oranlarda bildirilmektedir.

Uzun dönemde beslenme ile ilgili diğer komplikasyonlar oluşabilir. Sleeve Gastrektomi son yıllarda en fazla yapılan ameliyat şekillerinden biri olup, bu ameliyattan sonra beslenme sorunları çok nadir görülmektedir