fbpx

Modern teknoloji ile beraber  obezitenin tedavisinde   yeni ameliyatsız  birçok ameliyatsız tedavi yöntemi geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir.

Bunlar arasında ;

– Mide, onikiparmak barsağı ve ince barsağın içine emilimi önleyici plastik ince bir hortum konularak uygulanan bir yöntemdir. Henüz tam güvenilir klinik çalışmalar olmadığı için deneysel aşamadadır.

– Laparoskopik ameliyatlarda kullanılan zımbaların (stapler) benzeri cihazlarla hiçbir yer delinmeden midenin kesilerek küçültüldüğü yöntemlerdir.

-Endoskopik dikiş teknikleri, Birçok firma bu konuda çalışmaktadır. Ameliyat gerektirmeden endoskopik olarak mide hacmi küçültülebilmektedir.”

Bunlar arasında bu yazıda  POSE (Primary Obesity Surgery Endolumenal) yani endoskopik sleeve gastroplasti  işlemine biraz değinmek istiyorum.

 

Endoslopik Sleeve Gastroplasti Nedir?

Ağız yoluyla girilen bir endoskop yardımıyla karından herhangi bir kesi yapılmadan, mideye içeriden görülerek özel aletler yardımıyla dikiş atılması işlemidir. Bu dikişler sayesinde, mide hacminin küçültülerek, beslenme miktarının sınırlandırılması ve buna bağlı  kilo verilmesi sağlanır. İşlem yaklaşık olarak 1-1,5 saat civarında sürer ve genel anestezi altında hasta uyutularak yapılır. İşlem endoskopik yapıldığı için günü birlik ve hastanın normal yaşantısına  hızlı bir şekilde geri dönmesini sağlar.

Tüm obezite tedavilerinde olduğu gibi , endoskopik sleeve gastroplasti de  de sağlıklı bir yaşam tarzına bağlılık gerektirir, bu yöntem de beslenme kurallarına dikkat etmeniz ve düzenli egzersizi hayatınızdan eksik etmeminiz gerekir.

Kimlere Yapılabilir?

Bu yöntem    vücut kitle indeksi (BMI) 30-35 aralığında olan  henüz obeziteye bağlı bir metabolik bir hastalık gelişmemişse veya  obezite cerrahisi  sonrası kilo alan kişilere yapılabilir. Amacı yaklaşık olarak kilonuzun %18-25 ini verdirmektir. Ancak endoskopik sleeve gastroplasti, vermesi gereken kilo miktarı çok fazla  olan vücut kitle indeksi 40 ‘ın üzerinde olan kişilerde  kilo verme beklentisi çok daha yüksek değerlerde olacağından dolayı uygun ve başarılı bir yöntem olmayacaktır.

Daha Önce Obezite Cerrahisi Olmuş; Ancak Tekrar Kilo Almış Kişilerde de Uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir, daha önce obezite cerrahisi geçirmiş , ancak yeterince kilo verememiş veya tekrar kilo almış kişilerde ikincil obezite ameliyatlarının  riski düşünüldüğünde ilk tercih edilmesi gereken yöntem ameliyatsız endoskopik yöntemler olmalıdır, Tabiki her revizyon gereken hasta için bu durum geçerli değil  hastalar çok ayrıntılı bir şeklide değerlendirilmeli  bu işlem bazında düşenecek olursak midenin durumu ve verilmesi gereken kilo miktarı ortaya konduktan sonra  endoskopik sleeve gastroplasti işlemi kişilere uygulanabilir.

Riskli Bir İşlem midir?

Şimdiye kadar, endoskopik sleeve gastroplasti ile ilgili olumsuz bir etki ile karşılaşılmamıştır.  İşlemden sonra birkaç gün ağrı ve mide bulantısı devam edebilir. Bu semptomlar genellikle ağrı ve mide bulantısı ilaçlarıyla tedavi edilir. Çoğu insan birkaç gün sonra kendini daha iyi hisseder.

Kimlere Yapılamaz?

Endoskopik sleeve gastroplasti, büyük bir hiatal herni,  gastrit veya peptik ülser hastalığı gibi gastrointestinal kanama ile ilişkili bir durumu olan kişiler için uygun değildir. Kesin bir engel olmamakla birlikte, vücut kitle indeksi 40-45 gibi çok yüksek değerlerde olan morbid obezite hastalarında kişiye özel cerrahi tekniklerin değerlendirilmesi gerekir.

Ne Kadar Kilo Verilebilir?

İşlemden  sonra kilo verme süreci başlar.  Tüm kilo verme yöntemlerinde olduğu gibi ile 3 ay hızlı bir kilo kaybı yaşanır, İlk 1 yıl içerisinde ise ortalama olarak hastalar kilosunun %18-25 kadarını verebilir.  Sağlıklı  beslenme, fiziksel aktivite, düzenli yaşam tarzı  gibi değişikler hızlı  kilo vermede  büyük rol oynayacaktır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir