: 0505 087 26 78

Tüp mide ameliyatı mı yoksa gastrik bypass ameliyatı mı?

Tüp mide ameliyatı mı yoksa gastrik bypass ameliyatı mı?

 

Obezite cerrahisi nedeniyle birçok ameliyat tekniği tanımlanmıştır. Bunlar arasında en fazla yapılan ameliyatlar mide hacmini azaltan Sleeve Gastrektomi (tüp Mide=Mide Küçültme ameliyatı) ve mide hacmini küçültmekle beraber gıda emilimini azaltan by pass ameliyatlarıdır. Heriki ameliyat yöntemlerinde kısa dönem ilk 1- 1,5 yıl kilo verme açısından benzer sonuçları olan ameliyat yöntemleridir. Uzun dönem sonuçları açısından bay pas ameliyatları biraz daha etkili gözükmektedir. Ancak By Pas ameliyatlarında ince barsaklarla kısa yol oluşturulması, ömür boyu vitamin destegine ihtiyac duyulması, B12 vitamini kullanılması, ameliyat sonrası karin ici komplikasyonlar, zaman zaman Safra Reflüsü (ağza safra gelmesi) olması gibi dezavantajları vardır. Bunun yanında Tüp Mide Ameliyatları ’nın ise Reflü( ağza acı su gelmesi) yakınması gibi dezavantajları vardir.

Her iki ameliyatın komplikasyonu karşılaştırıldığında major komplikasyon oranları birbirine çok yakındır tüp mide ameliyatı sonrasında atelektazi (zatürre?) Gibi durumlar bir miktar daha fazla görülmekle beraber gastrik bypass ameliyatında ise karın içi komplikasyonlar yani yapışıklık, internal herniasyon… gibi durumlar daha fazla gözükmektedir, her iki ameliyatta Kaçak ve enfeksiyon oranları ise benzerdir.

Her iki ameliyatın Minör (küçük) komplikasyonlar açısından karşılaştırıldığında yine benzer oranlarda riskler taşıdığı ortaya kondu. Bu minör risklerin başlıcaları; kanama, enfeksiyon, reflü, yara enfeksiyonu, disfaji (ağrılı yutma), kusma, trokar yeri ağrısıdır .

Sonuç olarak; Tüp Mide ve Baypas ameliyatları benzer riskleri olan ameliyatlardır. Ancak baypas ameliyatında Dehidratasyon (sıvı kaybı), barsak tıkanıklığı ve yeniden hastaneye yatış gerekliliği oranı daha sık görülmektedir. Bu nedenlerle hangi ameliyatın yapılması gerektiğine hasta ve hekimin birlikte karar vermesinin doğru bir yaklaşım olacağı görülmektedir. Bu konuda hekimin tecrübesi de önemlidir. Sadece Tüp mide veya sadece baypas ameliyatı yapan bir hekimden çok heriki ameliyat yöntemini de uygulayan, karşılaştırmalı bilgi ve deneyim sahibi hekimin görüşleri dikkate alınmalıdır