fbpx

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası diyet aşamaları sıvı dönemi, püre dönemi ve katı dönemi beslenmeden oluşmaktadır. Diyet aşamalarının süresi kişilerin tolerasyon durumuna göre değişmek ile birlikte ortalama ikişer hafta sürmektedir.

Sıvı dönemi diyetine hastane sürecinde başlanır, 2 hafta boyunca devam edilir. Bu dönemde yüksek protein içeren sıvılar tüketilmelidir. Kişiye uygun ve protein ihtiyacına göre hazırlanmış bir beslenme programı ile bu sürece başlamak gerekir. Sonrasında Püre dönemi diyetine geçiş yapılır ve 2 hafta boyunca devam edilir. Bu dönemde artık yavaş yavaş kıvamlı besinler tüketilmelidir. Sıvı diyete ek olarak püre haline getirilmiş besinler tüketilmeye başlanır. 5. Hafta katı besinlere geçilmeye başlanabilir. Fakat hangi besinin tolere edilebildiğini anlamak için bazı besinler ayrı zamanlarda denenmelidir.

Ameliyat sonrasında mide bulantısını önlemek, yeterli protein ve diğer besin öğelerini alabilmek için katı ve sıvı besinler arasında 30 dakika kadar beklemek gerekir.

Ameliyat sonrası erken dönemde besinlerle yeterince proteini alamayabilirsiniz. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde protein tozu kullanmanız önerilir. Protein tozlarının kullanım süresi ve miktarı ameliyat yöntemine ve kişilerin protein ihtiyacına göre değişmektedir. Diyetisyeninizin önerdiği şekilde protein tozu kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrası besin alımının azalması ve emilim kusuru olan ameliyatlarda yeterli vitamin ve mineral alımı sağlanamayabileceğinden vitamin-mineral takviyesinin kullanım süresi ameliyat yöntemine ve kişilerin tıbbi durumlarına göre değişmektedir.

Ameliyat sonrası erken dönemde kilo kaybı daha hızlıdır. İlk ay fazla kilonun %10-15’i, 2. ay %8’i, 3. ay ve sonrasında ise %4 kilo kaybı beklenir. Fazla kilonun azalmasıyla birlikte kilo kaybı yavaşlama eğilimindedir. Yeterli proteini alması, basit karbonhidrat tüketiminin sınırlanması ve farklı egzersiz türlerinin denenmesi sağlıklı kilo kaybına yardımcı olacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrasındaki bu süreci daha rahat sürdürebilmek için bu alanda uzman bir diyetisyenden beslenme eğitimi almak çok faydalı olacaktır.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir