: 0505 087 26 78

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Kurallar

YENİ YAŞAMANIZDAKİ UNUTMAMANIZ GEREKEN KURALLAR

  1. ’30 DAKİKA’ KURALI: katı bir yiyecek yedikten 30 dakika önce veya sonra sıvı tüketin. (köfte ile ayran aynı anda tüketmeyin.)
  2. Gün içinde yeterli sıvıyı (1,5litre) mutlaka alın. Aksi halde daha çok acıkma hissi, doymama hissi ile kalorili yiyecekleri/içecekleri fazla tüketip, kilo vermeniz yavaşlayabilir.
  3. Yeterli sıvı almazsanız dehidratasyon nedeniyle halsiz hissedebilirsiniz. Su içmek için susamayı beklemeyin ve her zaman yudum yudum için.
  4. Gazlı bütün içecekler, kafeinli içecekler ve alkolü hayatınızdan çıkarın.
  5. Yapacağınız günlük yürüyüşler, düzenli aktivite daha kolay ağırlık kaybetmenizi sağlayacaktır. Ameliyattan 1 hafta sonra yavaş yavaş yürüyüşlere başlayın.
  6. 2. Aydan sonra fitness antremanı ve kuvvet egzersizlerine başlayabilirsiniz.
  7. Yemek yeme süreniz 20-30dk olmalıdır. Hızlı yemek yediğinizde iyice çiğnemediğiniz için midede ağrı ve kusmaya neden olabilir, tokluk hissinin geç gelmesine neden olabilir. Her lokmayı mutlaka 25 kez çiğneyip, lokmalar arasında 30sn bekleyip öğünü tamamlamalısınız.
  8. 2. Aydan sonra öğün sıklığınızı azaltın. Her saatte bir öğün/ara öğün yapmayın. Size uygun programı almak için Bariatrik diyetisyeninize başvurun.